Leggyakrabban vásárolt

    Am häufigsten gekauft

    A top értékelt termékek

    Top bewertete Produkte

    Highlights

    Népszerű márkák

    Útmutatók

    Érdekes tények az elektromechanikáról

    Az elektromechanika az elektromos és mechanikai folyamatok kölcsönhatásával foglalkozik, és számos elektromosan működtetett rendszer és eszköz működésének alapja. Különösen az elektromechanikus hajtások számos előnyt kínálnak hidraulikus és pneumatikus társaikhoz képest. Útmutatónkban többet megtudhat az elektromechanikus alkatrészek felépítéséről és alkalmazási területeiről.



    Általános információk az elektromechanikáról

    Az elektromechanika a villamosmérnöki tudományok egyik szakterülete, amely az elektromos energia mechanikai energiává alakításával és fordítva foglalkozik. Az elektromechanikában a mechanikai folyamatok nem folyadékok segítségével jönnek létre, mint a hidraulika és a pneumatika esetében, hanem elektromos hajtások és mágnesesség segítségével. A hidraulikus hajtásokat sokáig különösen az igényes feladatoknál, például nehéz terhek mozgatásánál részesítették előnyben. Ma már azonban az elektromechanikus meghajtások is jól, ha nem jobban megfelelnek erre a célra. A hidraulikus meghajtásokkal szemben előnyük, hogy gyakran kisebbek és könnyebbek, mivel csak egy villanymotorral rendelkeznek, és nincs szükség a hidraulikus rendszerekre jellemző szivattyúkra, tartályokra, csövekre és egyéb alkatrészekre. Az elektromos meghajtások csendesebbek, szélesebb sebességtartományban működnek, és olyan feladatokra alkalmasak, ahol pontos pozicionálásra van szükség. Ezenkívül az elektromechanikus alkatrészek könnyebben beágyazhatók az elektronikus vezérlőrendszerekbe, mint a hidraulikusak. Sok vállalat felismerte ezt, és egyre inkább elektromechanikus meghajtásokat használ gyártási és termelési célokra.

    Az elektromechanika területe nem határolható el élesen, de vannak érintkezési pontjai más szakterületekkel, különösen az elektronikával és a mechanikával, de a gépészet és az informatika területével is. Az elektromechanikai rendszerek mára számos területen megjelentek, és például a precíziós és mérőműszerek gyártásában, az elektroakusztikában (hangszórók), az orvostechnikában, valamint az érzékelő- és működtetőtechnikában alkalmazzák őket.



    Elektromechanikus alkatrészek áttekintése

    Az elektromechanikus alkatrészek az elektromechanikus rendszer alapját képezik. Egyetlen elektromos meghajtású eszköz sem működne nélkülük. Számos elektromechanikus alkatrész létezik, amelyek mindegyike meghatározott alkalmazási területekhez készült. A nyomtatott áramköri lapokat, más néven nyomtatott áramköri kártyákat vagy nyomtatott áramköri lapokat, például egy elektronikus áramkör alkatrészeinek meghatározott elrendezésben történő rögzítésére és elektromos kapcsolat létrehozására használják közöttük. Szigetelő anyagból, általában szálerősítésű műanyagból készülnek, és az alsó oldalon vékony rézréteg található. Az alkatrészeket, mint például a tranzisztorokat, kondenzátorokat vagy ellenállásokat, vagy ráforrasztják a táblára, vagy egyszerűen bedugják, ha kenyérlapról van szó.

    Az elektromechanikában a mechanikai folyamatokat gyakran mágnesességgel generálják. A hangszórók például elektromos és állandó mágnesekkel vannak felszerelve, amelyek vonzzák és taszítják egymást, ami a hangszóró membránjának mozgását okozza. Ily módon az elektromos jelek mechanikai rezgésekké, végül pedig akusztikus jelekké alakulnak.

    A mágnesek számos más elektromechanikus alkalmazásban is megtalálhatók, például harangokban, ajtócsengőben és hasonló elektromos berendezésekben.

    A mágnesesség az elektromechanikus relék (EMR) fejlesztésében is szerepet játszik. Ezek két kapcsolási helyzetű kapcsolók, amelyekkel egy áramkört lehet ki- és bekapcsolni. A tekercsben generált elektromágneses erő alapján működik. Az érintkező típusától függően (normál zárt vagy alaphelyzetben nyitott) az áramkör létrejön vagy megszakad. A relék a terhelési áramkörök kapcsolására szolgálnak, és kapcsolóerősítőkként szolgálhatnak. Jól ismert példa az autóipari relé.

    A kapcsolók és gombok az elektromechanikus alkalmazások vezérlésére szolgálnak. Elektromos csatlakozások nyitására, karbantartására és zárására használhatók. Vannak kézi működtetésű kapcsolók, mint például toló-, billenő- és billenőkapcsolók, valamint olyanok, amelyek kézi beavatkozás nélkül, speciális mechanizmusokkal, mágneses erővel, hőmérséklet- vagy helyzetváltoztatással működtethetők. Példa a helyzetkapcsolókra a végálláskapcsolók, amelyek egy bizonyos véghelyzet elérésekor elindítják a kapcsolási folyamatot, és például megszakítják az áramellátást. A kapcsolók speciális formája az úgynevezett kontaktorok.

    Az elektromechanikus kontaktor felépítését és működését tekintve nagyon hasonlít a reléhez, de nagyobb kapcsolási kapacitásra tervezték, és nagyobb mechanikai kapcsolóerőt tud biztosítani. Emiatt a kontaktorok ideálisak nagy teljesítményű alkalmazásokhoz, és elsősorban az iparban használják őket. Bár nevük első pillantásra mást sugallhat, a kontaktorok nem a túlterhelés vagy rövidzárlat elleni védelmet szolgálják.

    A biztonsági mentések vállalják ezt a feladatot. Az elektronikus áramkörbe integrálva megszakítják az áramkört vagy a tápellátást, amint egy bizonyos áramszintet túllépnek. Ezzel elkerülhető az elektromos rendszer károsodása.

    Sok esetben az elektromechanikus alkatrészeket házba építik be. A ház védi a belső elektronikát, és jellemzőit és kialakítását tekintve a tervezett felhasználáshoz kell igazítani. Az iparban és a kereskedelemben használt szabványos 19 hüvelykes segédállványokon kívül falra szerelhető házak, asztali házak, dugaszolóházak és sok más kivitel is található, amelyek jól illeszkednek a hobbibarátokhoz és a kisebb alkalmazásokhoz.



    Gyakorlati tippünk: Tárolja biztonságosan az elektromechanikus alkatrészeket

    Ahhoz, hogy az elektronika megfelelő védelmet nyújthasson, a házat az adott környezeti és munkakörülményekhez kell igazítani. Ha a szabadban tárolja, akkor olyan külső tényezőknek van kitéve, mint a szél, a víz és a szennyeződés, amelyeket el kell viselni. Ebben az összefüggésben figyelmet kell fordítani a megfelelő IP-védelmi osztályra. A tájékozódáshoz: Az IP68-as védelmi osztály (por-, érintés- és tartós bemerülés elleni védelem) jelenleg a legmagasabb. Az is fontos, hogy a ház ne legyen interferencia forrása más eszközök számára, és maga is védett legyen az interferencia (elektromágneses mezők vagy hullámok) ellen. Biztonsági okokból szabványosítani kell az EMC-irányelv szerint (EMC = elektromágneses kompatibilitás).



    Elektromechanikus alkatrészek beszerzési feltételei – mi a fontos?

    Vásárlás előtt fontos átgondolni, hogy az adott alkalmazáshoz melyik elektromechanikus alkatrész a legmegfelelőbb. A kontaktorok például többféle kivitelben kaphatók.

    Míg a kontaktorok sokféleképpen használhatók, az irányváltó kontaktorok különösen alkalmasak speciális alkalmazásokhoz, például háromfázisú motorokhoz. A szilárdtest kontaktorok a megfelelő választás, ha gyors kapcsolásra és csendes működésre van szükség, és többek között mozgás-, fűtés-, teljesítmény- és világításvezérlésre használják.

    Például az akusztikai alkatrészek választéka is széles. Ha úgy dönt, hogy hangátalakítót vagy kis hangszórót vásárol, akkor figyelembe kell venni a szükséges feszültséget, az impedanciát (AC ellenállás ohmban) és a rezonancia frekvenciát (hertzben). De előre meg kell határozni a zajfejlődés mértékét (decibelben) és a hangot (folyamatos, intervallum vagy szirénahang).

    Az elektromechanikus alkatrész kiválasztásánál a könnyű használhatóság is szerepet játszhat. Ez a helyzet például az áramköri lapoknál. Ha nincs jártassága a forrasztópáka használatában, vagy egyszerűen csak el akarja kerülni a forrasztást, használjon kenyérsütőtáblát, ami sokkal könnyebben használható.

    Mindenesetre a minőség és a kivitelezés fontos vásárlási szempont, amelyet magánszemélyeknek és cégeknek egyformán fontosnak kell tulajdonítaniuk. A kiváló minőség általában együtt jár a magas funkcionalitással, a hosszú élettartammal és a megbízható működéssel, amelyek viszont a gyártás és gyártás gördülékeny folyamatainak legjobb előfeltételei.



    GYIK – gyakran ismételt kérdések az elektromechanikával kapcsolatban

    Hogyan kapcsolódik az elektromechanika a mechatronikához?

    A mechatronikának számos érintkezési pontja van az elektromechanikával, de túlmutat ezen. Ez egy interdiszciplináris terület, amely a három gépészmérnöki, elektrotechnikai és számítástechnikai tanszéket egyesíti, és ezek módszereit alkalmazza műszaki problémák megoldására. A mechatronikában a rendszerek alapvetően mechanikusan működnek, de technológiailag (számítógépes technológiák és elektronikai rendszerek) támogatják őket.


    Minden általam használt elektromechanikus alkatrésznek ugyanattól a gyártótól kell származnia?

    Nem. Ha azonban állandóan jó tapasztalatai vannak egy gyártóval, meg van győződve a termékeik minőségéről, és inkább csak a biztonság kedvéért használja a választékát, ez biztosan nem hátrány. Nem befolyásolja a technológia működőképességét, ha különböző gyártóktól származó alkatrészeket használ. Számos cég kínál ugyanolyan vagy hasonlóan jó minőségű termékeket.