Leggyakrabban vásárolt

    Am häufigsten gekauft

    A top értékelt termékek

    Top bewertete Produkte

    Highlights

    Népszerű márkák

    Útmutatók

    Érdekes tények a méréstechnikáról és az áramellátásról



    Mik azok a mérőeszközök?

    Az iparban és a kereskedelemben használt méréstechnikában a különböző fizikai mennyiségek mérésére szolgáló eszközök.

    Ezek közé olyan paraméterek tartoznak, mint az elektromos áram, feszültség, ellenállás vagy frekvenciák. Olyan mennyiségek is mérhetők, mint az erő, a nyomás és a hang, valamint az elemek és a környezet hőmérséklete. A megfelelő eszközök gázokat, folyadékokat és elektromágneses mezőket is nagyon pontosan mérnek. 

    A mérések elvégzéséhez, illetve az értékek és jelek megjelenítéséhez és beállításához különböző mérőeszközök közül választhat. Megkülönböztetünk mobil és helyhez kötött mérőeszközöket.

    A hordozható készülékek ideálisak az ügyfél telephelyén vagy változó környezetben történő használatra. A helyhez kötött mérőeszközök, mint például az önálló készülékek és a PC-hez csatlakoztatható készülékek inkább műhelyekben és laboratóriumokban vagy hosszabb távú használatra alkalmasak.



    Hogyan működnek a mérőeszközök?

    A mérőeszközök mechanikus, optikai vagy elektronikus érzékelőket használnak a vizsgálandó érték abszolút vagy referenciaértékhez (célértékhez) viszonyított mérésére. 

    A vizsgálóeszközökkel ellentétben a tisztán mérőeszközök, mint például a környezeti mérőeszközök vagy a multiméterek olyan értékeket mutatnak, amelyeket nem értelmeznek, hanem az értékeléshez szakember általi vizsgálatra van szükség. A tesztelő és ellenőrző eszközök viszont néha optikai vagy hangjelzéseket bocsátanak ki, amikor bizonyos mérési tartományokat elérnek vagy túllépnek. A laboratóriumi mérőeszközök, amelyek szintén a méréstechnika területéhez tartoznak, néha nemcsak jeleket mérő, hanem jelgeneráló funkciókkal is rendelkeznek, mint például a funkciógenerátorok.

    Németországban a DIN 1319 szabvány vonatkozik a méréstechnika területére.



    Különböző típusú mérőeszközök

    Válasszon a kiváló minőségű laboratóriumi mérőeszközök, multiméterek, teszt- és ellenőrző eszközök és környezeti mérőeszközök közül!

    Vizsgálati és ellenőrző berendezések

    A 2 pólusú feszültségmérőktől kezdve a kábelmérő készülékeken, a földelési és szigetelési mérőeszközökön át a tachométerekig és a rezgésmérőkig talál különböző fizikai mennyiségek tesztelésére és ellenőrzésére szolgáló eszközöket.

    Az anyagmérésekhez keménység- és anyagvastagság-vizsgáló készülékek, a vizuális ellenőrzéshez pedig mikroszkópok és endoszkópos kamerák állnak rendelkezésre. 

    Vizsgálati telefonok, VDE-vizsgálóberendezések és egyéb speciális berendezések szakemberek számára - nálunk mindent megtalál, amire szüksége van.

    Laboratóriumi mérőműszerek

    Laboratóriumi és műhelykörnyezetben professzionális mérőeszközöket használnak, amelyek a speciális laboratóriumi körülményekhez igazodnak. A Conrad termékcsalád laboratóriumi mérőműszerei közé tartoznak az elektronikus terhelések, amelyek az áramforrások funkcionális ellentétei. Találhatók továbbá funkciógenerátorok és frekvenciaszámlálók, valamint logikai analizátorok a jelgörbék ellenőrzésére. Az oszcilloszkópok és spektrumanalizátorok a jeleket idősorok vagy frekvenciatartományok szerint ábrázolják.

    A Conradnál kapható laboratóriumi mérőeszközöket USB-s adatgyűjtő modulok és egyéb kiegészítők egészítik ki.

    Multiméter

    A multiméterek alapvetően áramot, feszültséget és elektromos ellenállást mérnek. A Conrad-tartományba tartozó egyes készülékek frekvenciákat, kondenzátorok kapacitását mérik, vagy emellett a diódák vagy kábelek működését is tesztelik. 

    A Conrad kínálatában a következő kivitelű multimétereket találja: kézi multiméterek mobil használatra, asztali multiméterek műhely- és laboratóriumi környezetbe, valamint áramfogó multiméterek. 

    Multimétereket kínálunk a következő mérési kategóriákhoz:

    • CAT I a hálózatra való csatlakozás nélküli áramkörökhöz.
    • CAT II a kisfeszültségű hálózatokon lévő készülékekhez
    • CAT III az épületen belüli mérésekhez
    • CAT IV a kisfeszültségű berendezésekhez való átadási pontokon, például házi csatlakozódobozokban.

    Környezeti mérőműszerek

    A méréstechnikában nagy jelentőséggel bírnak az olyan környezeti tényezők, mint a hőmérséklet, a páratartalom, a sugárzás, a zaj és a szennyezés.

    A környezeti mérőeszközök területén a Conrad anemométerek, páratartalom- és folyadékmérők, valamint gázok és szennyezőanyag-kibocsátás mérésére szolgáló eszközök átfogó választékát kínálja Önnek. Erő- és nyomásmérő eszközök, hőmérsékletmérő eszközök és elektromágneses mennyiségek (például elektroszmog vagy radioaktivitás) meghatározására szolgáló eszközök szintén megtalálhatók az üzletben.

    Az ilyen mérési adatok hosszú távú rögzítéséhez és az utólagos kiértékelés lehetőségének biztosításához hasznos kiegészítést jelentenek az adatgyűjtők. Ezek egyes készülékek részét képezik, és opcionálisan csatlakoztathatók másokhoz.



    Mit kell figyelembe venni mérőeszközök vásárlásakor?

    Az, hogy melyik mérőeszköz a legmegfelelőbb az Ön alkalmazásához, számos tényezőtől függ:

    Típus: kézi vagy önálló készülék? Ez az üzemeltetési környezet kérdése. Ha mobil méréseket szeretne végezni, például azért, mert gyakran van úton, hogy ügyfeleket látogasson meg, akkor a kézi eszközök a megfelelő választás. Helyhez kötött laboratóriumi vagy műhelykörnyezetben, illetve állandó használatra az álló készülékek megfelelőbbek lehetnek, különösen azért, mert gyakran szélesebb körű funkciókat kínálnak. 

    Mérési tartományok: A mérőeszközök csak akkor jók, ha megfelelő módon használják őket. Ez azt jelenti, hogy a készülékek mérési tartományainak azon a tartományon belül kell lenniük, amelyben használni fogják őket. Figyeljen az értékek megadott pontosságára is, valamint arra, hogy abszolút vagy referenciaértékek vonatkoznak-e egy célértékre.

    Tartozékok: Ellenőrizze azt is, hogy a mérőeszköz használatához, illetve az adatok elemzéséhez vagy továbbításához szükség van-e további tartozékokra, például adatgyűjtőre. Az önálló készülékeknél ez általában nem így van. Hasznosak lehetnek az olyan interfészek is, mint például az USB- vagy memóriakártya-csatlakozások.



    Mik azok a tápegységek?

    Az iparban, kereskedelemben és technológiában a tápegység kifejezést minden olyan berendezésre használják, amely a csatlakoztatott eszközöket a szükséges energiával látja el. Nem számít, hogy a készüléket egyen- vagy váltakozó feszültséggel kell-e ellátni. Az sem mindegy, hogy egyen- vagy váltakozó feszültség áll-e rendelkezésre feszültségforrásként.

    A feszültségalkalmazkodás azonban nem az egyetlen fontos szempont a tápegységeknél. A teljesítményalkalmazkodás szintén döntő kritérium. A tápegységnek ugyanis képesnek kell lennie arra, hogy a működtetni kívánt készüléket elegendő energiával lássa el. A tápfeszültségnek még teljes terhelés mellett sem szabad leesnie. Másrészt a túlméretezett tápegység kialakítása feleslegesen növeli a beszerzési és üzemeltetési költségeket.

    Az általunk kínált tápegységeket a felhasználási céltól függően mobil használatra, helyhez kötött használatra vagy fix telepítésre tervezték.



    Hogyan működnek a tápegységek?

    A tápegység a legtöbb esetben egy tápegységből áll, amely a hálózati hálózat váltakozó feszültségére csatlakozik. A tápegység ezután a 230 V-os váltakozó feszültséget alacsonyabb egyenfeszültséggé alakítja át. Ehhez a feszültséget először lefelé transzformálják, egyenirányítják, majd kondenzátorokkal kisimítják. A beépített feszültségstabilizátorral rendelkező tápegységek mindig állandó kimeneti feszültséget állítanak elő. Függetlenül attól, hogy a tápegység maximális terhelés alatt áll, vagy terhelés nélkül üresjáratban van.

    Más a helyzet azoknál a tápegységeknél, amelyek már egyenfeszültséggel üzemelnek. Mivel az egyenfeszültséget nem lehet átalakítani, a tápegységnek a bemeneti feszültséget gyors ritmusban kell ki- és bekapcsolnia. Ezt a mesterséges váltakozó feszültséget a nagy kapcsolási frekvenciának köszönhetően nagyon hatékonyan lehet átalakítani. Az áramkör kialakításától függően például 12 V egyenfeszültségből 24 V egyenfeszültség vagy akár 230 V váltakozó feszültség is előállítható.



    Milyen típusú tápegységek léteznek?

    Tápegység

    A tápegységek valószínűleg a tápegységek legnagyobb csoportját alkotják. Ez nem meglepő, mivel számos készülék vagy akár a készülékeken és rendszereken belüli építési szakaszok nem működtethetők közvetlenül 230 V/50 Hz váltakozó feszültséggel.

    Annak érdekében, hogy minden alkalmazáshoz megfelelő megoldást tudjunk kínálni, a tápegységek a legkülönbözőbb kivitelben és teljesítményosztályokban szerepelnek a programunkban.

    Hálózati transzformátor

    A hálózati transzformátorok nem csak a tápegységek alkotóelemei. Önmagukban és további külső kábelezés nélkül is szolgálhatnak tápegységként. Például kültéri használatra szánt LED-es lámpák tápellátására.

    A feszültségcsökkentés mellett a transzformátor a galvanikus leválasztásra és ezáltal az elektromos biztonságra is összpontosít. Ezért használnak speciális leválasztó transzformátorokat karbantartási, szerviz- és laboratóriumi munkákhoz. Ez csak néhány példa a transzformátorok széleskörű alkalmazási területére.

    AC feszültségszabályozó

    A motorok vezérlésére tökéletesen alkalmasak a szabályozható tápegységek váltakozóáramú feszültségszabályozók vagy dimmerek formájában.

    Ez lehetővé teszi az elektromos motorok sebességének fokozatmentes beállítását vagy a tökéletes munkasebesség egyszerű beállítását.

    A lámpák és a fűtőpanelek is ideálisan működtethetők így. De vigyázzon: nem minden váltakozó áramú feszültségszabályozó alkalmas minden típusú terheléshez.

    DC/DC konverter/inverter

    Egy egyenfeszültséget alacsonyabb értékű egyenfeszültséggé alakítani technikailag nagyon egyszerű.

    Más a helyzet, ha a kimeneti feszültségnek nagyobbnak kell lennie, vagy akár 230 V-os, szinuszos alakú váltakozó feszültségre van szükség.

    Ha ekkor nagy kimeneti teljesítményre is szükség van, akkor válik igazán bonyolulttá a dolog. De itt is minden igényre megvan a megfelelő megoldás.

    Szünetmentes tápegységek (UPS)

    Az Excel-táblázatok, Word-dokumentumok vagy más alkalmazási programok tartalma másodpercek alatt elveszik, ha az áramszolgáltatás megszűnik. Ez bosszantó, ha az aktuális állapotot nem mentette el.

    Gyakran elég egy rövid áramszünet ahhoz, hogy a képernyő tartalma eltűnjön. Egy szünetmentes tápegységgel elegendő idő áll rendelkezésre az aktuális adatok mentésére, és így elkerülhető a bosszantó adatvesztés.

    Generátorok, áramfejlesztők

    Az áramkimaradás, amely otthon legfeljebb kellemetlenséget okoz, katasztrófát jelenthet a kereskedők és a vállalkozások számára.

    Milyen jó, ha van egy generátor, amelyre támaszkodva legalább a fő rendszerek működnek.

    Így könnyen elkerülhető a munka leállásából és késéséből eredő bosszúság és pénzügyi veszteség.



    Mit kell figyelembe venni a tápegységek vásárlásakor?

    Könnyen megtalálhatja az ideális tápegységet, ha figyelembe veszi az alábbi kulcsfontosságú pontokat, és válaszol a kérdésekre.

    • A legfontosabb kritérium valószínűleg a tervezett felhasználás. Mire van szükség a tápegységre, és pontosan mi a feladata? Tápegységre, feszültségátalakítóra vagy szünetmentes tápegységre van szükség?

    • A tápegységet az eszközökbe, vezérlőszekrényekbe vagy rendszerekbe kell beépíteni, vagy külső tápegységre van szükség?

    • Milyen bemeneti feszültség áll rendelkezésemre, és milyen kimeneti feszültségre van szükség? Elégséges egy kimeneti feszültség, vagy több feszültségre és különböző polaritásra van szükség?

    • Mekkora a táplálandó eszköz energiafogyasztása? A tápegység teljesítménye a fogyasztási igénytől vagy a fogyasztó energiafogyasztásától is függ.

    • Milyen további követelményeknek kell megfelelni? A tápegységnek fröccsenésállónak vagy redundánsnak kell lennie?

    Ez az ellenőrző lista segít Önnek abban, hogy pillanatok alatt megtalálja a tökéletes tápegységet.