Leggyakrabban vásárolt

    Am häufigsten gekauft

    A top értékelt termékek

    Top bewertete Produkte

    Népszerű márkák

    Útmutatók

    Érdekes tények a passzív alkatrészekről

    Nem szabályoznak, nem vezérelnek, állandó értékekkel dolgoznak az elektronikus áramkörökben - passzív alkatrészek. Az elektrotechnika és az elektronika nélkülözhetetlen "segítőiként" biztosítják a pontosan korlátozott áramot, a tiszta feszültségsimítást, a megfelelő tápfeszültséget vagy az áramkörök galvanikus leválasztását. Tudjon meg többet a passzív alkatrészekről az útmutatóban.



    Mik azok a passzív alkatrészek?

    A passzív alkatrészek az elektronikai áramkörök olyan alkatrészei, amelyek fix, nem változtatható fizikai értékekkel rendelkeznek. Ide tartoznak a különböző típusú ellenállások, beleértve a potenciométereket és trimmereket, a kondenzátorokat, a tekercseket és a rezgőkristályokat. Ezeknek az alkatrészeknek az értékei működés közben nem változnak az alkalmazott feszültségek és az átfolyó áramok hatására; csak a környezeti hőmérsékletnek van többé-kevésbé erős hatása az alkatrész adott értékére. Bizonyos esetekben ezt a hatást műszaki megoldásoknál is kihasználják.

    A passzív alkatrészeket különböző minőségekben kínálják, általában a névleges értéktől való százalékos ingadozási tartományban kifejezve. Az alacsonyabb tűréshatárokkal rendelkező elektronikus alkatrészek általában drágábbak.

        



    Mi a különbség az aktív komponensekhez képest?

    Ezzel szemben az aktív alkatrészek egy vezérlőfeszültség segítségével különböző állapotokat vehetnek fel az elektromos áram vezetésére vagy blokkolására. Ide tartoznak például a tranzisztorok, diódák vagy tirisztorok, de az elektromechanikus alkatrészek, például a relék is, mivel ezek egy vezérlőfeszültség segítségével meghatározott kapcsolási állapotot vesznek fel.



    Passzív alkatrészek: Milyen típusok léteznek?

    HF, EMC alkatrészek

    Az EMC - elektromágneses kompatibilitás - területe az elektromos eszközökből kiinduló elektromágneses zavarok elfojtásával és egyúttal a más eszközökből származó zavarok elleni védelemmel foglalkozik. Erre a célra passzív alkatrészekből álló áramköri kombinációkat használnak, általában kondenzátorokat, tekercseket és speciális ferritmagokat, valamint árnyékoló lemezeket.


    Gombok

    A vezérlőgombok olyan mechanikus eszközök, amelyek megkönnyítik az állítható, passzív alkatrészek működtetését. A gombokat a potenciométerek vagy a forgókondenzátorok forgástengelyére csavarozzák, vagy csúszó potméterekhez csúszógombként rögzítik. A gombok felületét általában úgy alakítják ki, hogy a kezelő számára megkönnyítsék a biztonságos fogást. A működtetett alkatrészeken meghatározott értékek állíthatók be a mutatós jelölések segítségével. A potenciométerek tartozékaként különféle skálák, színes sapkák és reduktorok is kaphatók, amelyek megkönnyítik a működtető elemek azonosítását.


    Kondenzátorok

    A kondenzátorok két, egymástól térben elválasztott, elektromosan vezető elemből állnak. Az elválasztást mechanikusan a dielektrikum valósítja meg. Az egyenáramú áramkörben a kondenzátorok képesek elektromos energiát tárolni, például a vakuegységek elektronikájának részeként. A váltakozó áramkörben ellenállásként működnek, amelynek értéke frekvenciafüggő, például az erősítők mikrofonbemeneteiben.


    Potentiométer

    A potenciométer egy ellenállás értékének beállítására használható. A beállítási tartomány a potenciométer maximális értékétől a nulla értékig terjed. Az ellenállás értékének változása minden egyes forgatott vagy csúsztatott értéknél lineáris vagy logaritmikus lehet. A klasszikus példa a hangerőszabályozás. A trim-potenciométerek szintén állítható ellenállások, de nem az értékük állandó változására tervezték őket.


    Tekercsek, fojtók

    Mindkét passzív alkatrész alapvetően ugyanúgy épül fel: szigetelt huzalból készült tekercsek elrendezésével. Ezeket a tekercseket lehet elektromos tulajdonságokkal rendelkező magra alkalmazni, vagy mag nélkül feltekerni. Amikor áram folyik rajtuk keresztül, mágneses mező jön létre, amelyet különböző alkalmazásokban használnak fel. A mágnesezhető maggal rendelkező tekercsek és fojtók nagyobb induktivitást érnek el. A fojtókat kondenzátorokkal és más alkatrészekkel együtt használják a váltakozó feszültség simítására. A tekercsek kombinációja olyan transzformátorokat eredményez, amelyek méretben és maganyagban különböző teljesítmény- és frekvenciatartományokhoz épülnek. Nagy átalakítási arányokat használnak az autóipari gyújtótekercsekben, míg a nagy hatékonyságú induktorokat például a vezeték nélküli töltésnél alkalmazzák.

         


          

        

    Ellenállások

    Az ellenállás az ellenállásrétegből áll, amelyből a csatlakozások készülnek. Az ellenállásréteget egy hordozóra helyezik, és külső védőréteggel látják el. Az ellenállásokat az áramok és feszültségek megosztására és beállítására használják. Az ellenállásréteghez az alkalmazástól és a teljesítménykövetelményektől függően szén- vagy fémalapú anyagokat használnak. A kialakítások a nagyméretű, csavarozható teljesítményellenállásoktól az ipari feldolgozásra szánt SMD ellenállásokig terjednek. Az ellenállások speciális típusai a varisztorok, mint feszültségfüggő ellenállások, a PTC termisztorok és a nagyon kifejezett hőmérsékleti együtthatóval rendelkező termisztorok, valamint a túlfeszültség-levezetők, mint speciális alkatrészek az eszközvédelemhez.



    Praktikus tippünk

    A passzív alkatrészek meglehetősen robusztusak, de vannak korlátaik. Beépítéskor ügyeljen arra, hogy ezek az alkatrészek mechanikai feszültségek nélkül legyenek elhelyezve. Ha szükséges, használjon meglévő rögzítőelemeket, különösen a nagyobb alkatrészek esetében.

    Forrasztáskor és kiforrasztáskor a passzív alkatrészek csatlakozóinál és ezen alkatrészek hordozójánál nem szabad túllépni a maximálisan megengedett forrasztási hőmérsékletet.



    Mit kell figyelembe venni vásárláskor?

    A nagyobb tűréshatárokkal rendelkező passzív alkatrészek gyakran elegendőek egy áramkör felépítéséhez. Kétség esetén a mérés nyújt bizonyosságot. Ez például a high-end hifi rendszereknél elengedhetetlen.

    Az induktorok kiválasztásakor figyelembe kell vennie, hogy passzív alkatrészként jelentősen befolyásolják a készülék teljes súlyát. Kerülje ezen alkatrészek túlméretezését.

    A Conrad Components Vitrométere segít az ellenállás értékének meghatározásában az alkatrészen található színkódolás segítségével. Ez az "ellenállásóra" különböző ellenállássorozatokhoz kapható.