Sűrített levegős kompresszorok ismertetője
-
Mit tud egy légkompresszor?
-
Mit jelentenek a nyomás adatok a kompresszornál?
-
Tartályméret
-
Mit jelent a hengerek száma?
-
A kompresszor hangereje
-
Kompresszorok olajjal és anélkül
-
A légkompresszorok további jellemzői
Mit tud egy légkompresszor?
A kompresszorok szinte minden sűrített levegős alkalmazásra ideálisak a barkács- és műhelymunkák során. Egy légkompresszor a környezetéből szívja be a levegőt. A hengerben a beszívott levegő összesűrítése megy végbe. Az összesűrített levegő a nyomótartályba áramlik és ott tárolódik. A kimeneten sűrített levegős szerszámokat képes táplálni - így pl. a fúvópisztolyt, a gumiabroncs-felfújót és festékszót, valamint a csavarozó, tömítő és csiszolószerszámokat.
Amint a kompresszor eléri a maximális nyomását, elkezdődhet a munka. A kompresszorok alapfelszereltségéhez legalább egy gyorscsatlakozó tartozik, amin keresztül a nyomás levehető. A csatlakozóra csatlakoztatható a sűrített levegő tömlő. Ez szállítja a sűrített levegőt a kívánt szerszámhoz.
A nyomótartállyal rendelkező dugattyús kompresszorok pumpája egy automatikus be- és kikapcsolóval van ellátva. A maximális nyomás elérésekor a motor kikapcsol. Amint a kazán nyomása a bekapcsolási nyomás alá esik, a légkompresszor újra bekapcsol.
A barkácsolásban és félprofesszionális felhasználásban elterjedt dugattyús kompresszorok mellett léteznek ipari felhasználásra szánt csavarkompresszorok is. A forgási elv szerint működnek, nem adnak le olyan nagy nyomást, ezért nem is olyan univerzálisan használhatók.
Mit jelentenek a nyomás adatok a kompresszoroknál?
Vannak különösen kicsi légkompresszorok, olcsó modellek barkácsolók számára és nagy teljesítményű készülékek professzionális használatra. Az egyes változatok mindenekelőtt a teljesítményükben és az üzemi zajkibocsátásukban különböznek.
A légkompresszor teljesítménye szempontjából nem a motor wattban megadott teljesítménye a döntő tényező, hanem az effektív levegőmennyiség liter per percben (l/min) kifejezve. Ez mondja meg, mennyi sűrített levegőt képes előállítani a készülék. A kimeneti teljesítmény meghatározása szabványos eljárással történik. A kimeneti térfogat a l/percben kifejezett szívóteljesítmény 60-70 százalékának felel meg, vagyis annak a térfogatnak, amelyet a készülék a környezetből felszív és összenyom.
Az egyes szerszámoknak meg van határozva a konkrét levegőfogyasztása l/perc-ben kifejezve. Ez alatt azt a sűrített levegő mennyiséget kell érteni, amennyinek a szerszám használata közben percenként ki kell áramlania a kompresszorból. Ha a kompresszor nem képes biztosítani a szükséges levegőmennyiséget (a kibocsátott levegőmennyiség kisebb mint a levegőfogyasztás), akkor az adott szerszám nem használható.
A töltési kapacitással vagy a töltési térfogattal ( l/percben) a gyártók jelzik, hogy a készülék percenként mennyi sűrített levegőt pumpál a kazánba. Mivel az érték erősen függ az ellennyomástól (amit viszont a gyártók eltérően kezelnek), a töltési teljesítmény csak korlátozottan alkalmas termék-összehasonlításra.
Tartályméret: hogy a kompresszor sose fogyjon ki a levegőből
A barban kifejezett maximális nyomás megadja, milyen erős a levegősűrítés a kazánban. Fontosabb a tartály térfogat, vagyis a tartály mérete. Literben van megadva és azt jelzi, mennyi sűrített levegőt képes a készülék tárolni. A nagyobb tárolóméret nagyobb sűrített levegő tartalékot jelent és hosszabb munkát tesz lehetővé a motor ismételt bekapcsolásáig.

A sűrített levegős szerszámok gyakran bizonyos üzemi nyomást igényelnek, hogy a csiszolólap elég gyorsan mozoghasson, vagy hogy az ütvecsavarozó megfelelően meg tudja húzni vagy lazítani a csavarokat. Ha a tartály nyomása a szükséges üzemi nyomás alá esik, szünetet kell tartani, amíg a tartályban újra létre nem jön a szükséges nyomás, és folytathatja a munkát.
Egyes kis kompresszorokon nincs látható légtartály. A kompakt méretüknek és a kis súlyuknak köszönhetően ezek könnyen szállíthatók és a csomagtartóba egyszerűen behelyezhetők. Ezek a kis kompresszorok a garázsok ideális kellékei. Mindenekelőtt autó- és kerékpár abroncsok, labdák, matracok és felfújhatós ágyak felpumpálására alkalmasak. Az akkumulátoros modellek az otthoni használat mellett útközbeni használatra is alkalmasak, például strandon gumicsónak felfújására vagy kerékpártúrákon való szervizelésre.
Mit jelent a hengerek száma?
A kedvezőbb árú dugattyús kompresszorok egyfokozatú hengerrel állítanak elő sűrített levegőt. Ezeket a modelleket alkalmi munkákra tervezték. A hengerben egy dugattyú van, aminek a mozgása sűríti a levegőt. A kétfokozatú sűrítővel rendelkező készülékek nagyobb mennyiséget képesek szállítani. Az intenzív használathoz vagy a folyamatos sűrített levegő képzéshez való kéthengeres egységgel rendelkező modelleket még magasabb hatásfok jellemzi.
A drágább kompresszorok professzionális kialakítású motorral és hengerrel rendelkeznek a folyamatos használathoz. A masszív kialakítás megbízható sűrített levegő ellátást biztosít a sok sűrített levegőt igénylő szerszámok használatakor és a precíz festési munkák során is.
Ügyelni kell a kompresszor hangerejére
A kompresszor kiválasztásakor nem alábecsülendő tényező az üzemi zaj mértéke. Ez dB-ben van megadva – minél nagyobb az érték, annál hangosabb a készülék, amikor jár a motor. A műhelyben végzett precíziós munkák során, mint például festés, homokfúvás vagy festékszórásos festés, a hangos működési zaj zavaró lehet. Vannak különösen alacsony zajszintű kompresszorok szigetelt házszerkezettel, hangszigetelt szívórendszerrel és alacsony fordulatszámú ipari kompresszorblokkkal.
A rezgéscsillapító lábak nem csak biztonságos, hanem stabil helyzetet is biztosítanak. A gumi pufferek csökkentik a légkompresszor indításakor fellépő rezgéseket és csökkentik a zajt. Mindenekelőtt akkor fontosak, ha a kompresszor munka közben a közelben van.
Kompresszorok olajjal és anélkül
Ha a szervizmentes motor fontos az Ön számára, válasszon olyan kompresszort, amelyhez nem kell olajat adagolnia. Az ilyen légkompresszorok nem igényelnek további kenést. Ezeket a modelleket a termékleírásban szereplő "olajmentes" vagy "karbantartásmentes" kiegészítésről ismerheti fel. Az olajmentes kompresszorok hátránya: terhelés közben alatt hamar felforrósodnak. Az olajmentes szerszámok csak korlátozottan alkalmasak levegőéhes szerszámokhoz, például vésőkhöz, kalapácsokhoz, ütvecsavarozókhoz, sűrített levegős racsnikhoz, tűzőpisztolyokhoz, szögbelövőkhöz, fúrókhoz és köszörűkhöz.
Ehhez a munkához tartós, olajkenésű dugattyús kompresszor használata javasolt. A szivattyú olajszintjét nívópálcával vagy – még kényelmesebben – kémlelő nyíláson keresztül ellenőrizheti, és szükség esetén utántölthet vagy cserélhet olajat. A használati útmutatóból tudhatja meg, milyen olajra van szükség.
A légkompresszorok további jellemzői
A kazán nyomását a kompresszor manométerén olvashatja le. Egyes munkákhoz a teljes légnyomás túlzás lenne. Ilyenkor finoman adagolt sűrített levegőre van szükség, például ékszerek és egyéb apró tárgyak tisztításakor, pneumatikus gravírozó és faragó szerszámok használatakor vagy festékszóró használatakor. Ezekhez az alkalmazásokhoz hasznos a kompresszoron található nyomáscsökkentő, amellyel fokozat nélkül beállíthatja a nyomás maximumát. A szabályozott munka nyomás ezután egy második manométeren jelenik meg. Bár egyes eszközök, például a fúvópisztolyok nyomásszabályozást is kínálnak a működtető egységnél, a nyomás előválasztása nyomáscsökkentővel mégis pontosabb. A jobb kompresszorok a szabályozott kimeneten kívül gyakran egy szabályozatlan kimenetet is kínálnak, maximális nyomással. A két kimenet egyszerre használható.
A kazános kompresszorok alapfelszereltsége egy visszacsapó szelep és egy biztonsági szelep, mindkettő a felhasználó biztonságáért felelős. Biztonsági extrák a hőkapcsoló és az indítási tehermentesítés. A termikus túlterhelés kapcsoló (hőkapcsoló) megszakítja az áramellátást hiba esetén. Az indítási tehermentesítő biztosítja, hogy a kompresszor terhelés nélkül induljon el, és ezért megbízható legyen még alacsony hőmérsékleten is. Az indítási tehermentesítő előnye, hogy a készüléket hidegebb évszakokban is jól lehet használni.
A jobb modellek egy vagy több levegőszűrővel rendelkeznek a beszívott levegő tisztításához – ez praktikus, ha a kompresszort poros környezetben használják. A szűrőt rendszeresen kell tisztítani vagy cserélni.
A méretével együtt a készülék súlya is nő. Egy 24 literes tartállyal rendelkező kompresszor már 20 - 30 kg-ot nyom. A 100 literes térfogatú modellek már 70 kg-osak is lehetnek. Ha a kompresszor nem mindig ugyanazon a helyen van (például fix helyen a műhelyben), nagy kerekek és tartópántok ajánlottak a könnyű szállítás érdekében. Ezek gondoskodnak a mobilitásról és így a még több alkalmazási lehetőségről. A nagyobb berendezéseket így mérsékelt erőfeszítéssel is kitolhatja a műhelyből vagy a garázsból, például ház körüli vagy kerti munkákhoz.
Tartsa be a szállítási utasításokat is: számos kompresszort lehet tetszőleges helyzetben szállítani, ezzel szemben bizonyos modelleket csak állítva.
A helyes tartozékok légkompresszorokhoz
Tartozékok kompresszorokhoz
Normál esetben a kompresszort tartozékok nélkül szállítjuk. Vannak azonban olyan sűrített levegős készülékek vagy kompresszorkészletek, amelyekhez sűrített levegős tömlő és néhány alapvető kiegészítő tartozik a gumiabroncsok vagy labdák leeresztéséhez és felfújásához. Alkalmazástól függően különböző tartozékra lesz szükség a sűrített levegő használatához.
Munkavédelem a légkompresszorok használatakor
Az alkalmazott szerszámtól függően használjon védőszemüveget vagy védőmaszkot a szem védelme érdekében. Porral járó munkák esetén légzésvédő maszk használata javasolt. Ha a sűrített levegőt előállító berendezés nem hangszigetelt, további hallásvédelmi eszköz viselése ajánlott.